28 Kasım 2023 Salı
BAŞKAN FATMA ŞAHİN’DEN ÇİFTÇİNİN VE ÜRETİCİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRECEK İKİ MÜJDELİ HABER

BAŞKAN FATMA ŞAHİN’DEN ÇİFTÇİNİN VE ÜRETİCİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRECEK İKİ MÜJDELİ HABER

ÇKS’YE KAYITLI 33 BİNİ AŞKIN KİŞİYE “ÇİFTÇİ KART” VE “MAZOT DESTEĞİ”

 

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep’te Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı 33 bin 180 çiftçiye, “Çiftçi Kart” ve mazot desteği verileceğini açıkladı.

 

Bir dizi temaslar ve çiftçilere yönelik tohum dağıtımları için şehre gelen Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’i ziyaret etti. Belediye şeref defterini imzalayan Bakan Kirişci, daha sonra protokolle birlikte Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda toplantıya geçti.

 

Toplantıda sunum yapan Başkan Fatma Şahin, çiftçileri sevindirecek iki müjdeli haber verdi. Bu kapsamda ÇKS’ye kayıtlı Gaziantepli 33 bin 180 çiftçinin maliyetlerini azaltmak için “Çiftçi Kart” ve mazot desteği sağlayacaklarını müjdeledi.

 

ÇİFTÇİ KART İLE ANLAŞMALI İLAÇ, ALET VE MARKETLERDEN İNDİRİMLİ ÜRÜN TEMİN EDİLEBİLECEK

 

“Çiftçi Kart” mobil uygulaması sayesinde çiftçiye verilecek eğitim ve desteklerden çiftçilerin haberdar olmaları sağlanırken ayrıca mobil uygulama ile çiftçilerin eğitimlere ve desteklere başvuru yapmaları kolaylaşacak. Yine tarımsal destekler bu uygulama üzerinden yapılarak başta Tarım Kredi Kooperatifleri olmak üzere zirai ilaç ve alet bayilerinde indirimler elde edilecek. Ayrıca anlaşmalı yerel marketlerde ve kooperatif bünyesindeki alışveriş merkezlerinde indirimler olacak. Bunun yanı sıra belediye personellerinin indirimlerinden faydalandığı işletmelerden Çiftçi Kart sahipleri de yararlanabilecek. 

 

ÇİFTÇİNİN GİRDİ MALİYETLERİNE DESTEK OLMAK İÇİN MAZOT DESTEĞİ!

 

Öte yandan çiftçilerin girdi maliyetlerine destek olmak amacıyla yüzde 100 hibe ile 33 bin 180 çiftçi ve üreticiye 2022 yılı için geçerli 4.046.550 litre mazot desteği sağlanacak.

 

“ÇİFTÇİ KART” ÇİFTÇİNİN VE ÜRETİCİNİN MALİYETLERİNİ DÜŞÜRECEK

 

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, toplantıda yaptığı konuşmada, doğal afetlerin yaşandığı bugünlerde en önemli alanlarının toprak, su ve çiftçi olduğunu belirterek, şunları söyledi:

 

“Çiftçi Kayıt Sistemi’nde kayıtlı 33 bin 180 çiftçiye Çiftçi Kart vereceğiz. Bu kartın mobil uygulaması da olacak. Uygulama sayesinde tarım kredilerinde veya alışverişlerinde indirim sağlanacak. Büyükşehir’in anlaşmalı olduğu bütün marketlerden çiftçi indirim alacak. Çiftçi Kart sayesinde maliyeti yüzde 10 daha düşürmüş oluyoruz. Uygulamayı çalıştık. Bütün gerekli anlaşmaları Çiftçi Kart için yaptık. Ayrıca yine ÇKS’ye kayıtlı çiftçilerimize 2022 yılı için geçerli olacak mazot desteğimiz olacak”

 

BAKAN KİRİŞCİ: GAZİANTEP TÜRKİYE İÇİN ÇOK KIYMETLİ BİR ŞEHİR

 

Tarım ve Orman Bakanı Kirişci ise, Gaziantep’in her bakımdan tutarlı, istikrarlı ve değişime açık bir şehir olduğunu dile getirerek, “Gaziantep Türkiye için çok kıymetli bir şehir. Bizim için en mühim olan şeylerin başında merkezi yönetim ile yerel yönetimin uyum ve ahenk içerisinde çalışması geliyor. Gaziantep bu konuda konuşmamın başında da değindiğim üzere çok kıymetli bizim için.” ifadelerini kullandı.

 

Yorumlar (0)

Yorum Yaz