16 Mayıs 2022 Pazartesi
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nde gazeteciler bir araya geldi

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nde gazeteciler bir araya geldi

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” nedeniyle kentte görev yapan gazetecilerle bir araya geldi.

Kentteki bir otelde düzenlenen kahvaltı programında Gaziantep'te görev yapan gazetecilerle bir araya gelen Şahin, gazetecilerin “ 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nü kutladı. Medya sektörünün sorunlarının konuşulduğu programda Şahin, basında yenilenme ve birlik mesajı verdi.

Gazetecilik mesleğinin, mesaisi ömür boyu süren, telaş ve fedakarlığı günün her anına yayılan çok önemli bir meslek olduğunu belirten Şahin, “10 Ocak önemli bir gün. Çalışan gazeteciler gerçekten çok önemlidir. Özellikle şimdi baktığımızda bu bölge, bu ülke için ne kadar emek verdiğinize şahidim. Özellikle son 20 yılına şahidim. 20 yıl önce ilk milletvekili olduğumda birlikte yola çıktık. Yola çıktığımızda ne saçımızda bu kadar beyaz vardı ne de gözümüzün altında bu kadar kırışıklık vardı. Artık 55 yaşına göre baktığımızda 20 yılda nereden nereye geldiğimizi görebiliyorum.” dedi.

Şahin, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nü çok önemsediğini belirterek, “Gerçekten sektör çok önemli. Sektörün çok ciddi sorunları var. Sektörün sağlıklı büyümesi lazım. Sektörle ilgili gidecek çok yol var. Sizin sorununuz, bizim sorunumuz. Sizin sevinciniz, bizim sevincimiz. Sizin kaderiniz, bizim kaderimiz. Çünkü hepimiz aynı gemideyiz. Herkes bu masada olamaz. Herkes çalışan gazeteci olamaz. En zoru seçtiniz. Büyük bir mücadele veriyorsunuz. Hakkın ve hakikatin yanında durmanın bedeli var. Bu bedel öyle kolay bir bedel değil. Özellikle bu dönemde çok daha zor. Alın teriyle, emeğiyle ve işinin hakkını vererek çalışan herkesten biz razıyız. Hakikati söylemek Haktan yana olmak hem halkın güvenini tesis ediyor hem de Hakkın rızasını sağlıyor. Hem güven tesis ediyor hem istikrar tesis ediyor hem de kaliteyi getiriyor. Toptan kalite yağdırıyor. O yüzden siz bizim için çok önemlisiniz, kıymetlisiniz.” ifdadelerini kullandı.

“Hepimiz aynı gemideyiz” diyen Şahin, “Bizim bu şehre, bu bölgeye, bu ülkeye ve bu millete dair hayallerimiz, aşklarımız, imanımız var. İman varsa imkan da vardır. O yüzden sektörün sorunlarını biliyoruz. Sektör çok zor bir dönemden geçiyor. Farklı düşünebilirsiniz, farklı sıkıntılarınız olabilir. Birbirinizin evine gitmeyebilirsiniz, birbirinizle ailece görüşmeyebilirsiniz ama bizim profesyonel düşünmemiz lazım. Sektörün sorunlarına ortak çözüm üretecek raporlamayı hızlandırmamız lazım. Bunu damdan düşen öğretiyor. Sizden istirhamım; birbirinizi sevmek zorunda değilsiniz ama sektörün birbirine saygıya ihtiyacı var. Sektörün birlikte hareket etmeye ihtiyacı var. Yoksa sektör çökecek sektör çöktüğünde şehir çöker.” şeklinde konuştu.

İletişim mezunlarının işsiz kalmaması gerektiğini belirten Şahin, “Ortalık iletişim mezunu dolu ama iş bilen yok. Teori ile pratiği birleştiremiyoruz. Genç işsizliği önlememiz lazım. Her şeyin başı beşeri sermayedir. Bu iletişim mezunu çocukları sizin baktığınız yerden yetiştirmemiz lazım. Güzel projeler üretelim. Türkiye'ye örnek olalım. Beşeri sermaye yetiştirelim. Yeni nesil medya geliyor. Geleneksel yapı çok önemli, hakkın ve hakikatin yanında durmak en önemlisidir. Gerçekten halkın, ‘bu adam söylüyorsa doğrudur’ diye söyletmek çok önemlidir. Fakat kendimizi geliştirmemiz lazım.” diye konuştu.

Şehirde yaşayan dul, yetim, 65 yaş üstü ve sosyal yardımdan faydalanan ihtiyaç sahibi vatandaşların kullandıkları içme suyunun birinci kademe mesken tarifelerinin yüzde 50’sinin Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından verileceğini açıklayan Şahin, “Çevremizde herkesin yetim, yoksul, yaşlı, mağdur gruplar için sabit gelir çok önemli. Bu nedenle bizim giderleri azaltarak gelirleri artışa geçirmemiz lazım. Gaziantep’te en zor durumda olan vatandaşları büyükşehir olarak fonlama kararı aldık. Bu bahsettiğim ihtiyaçlı vatandaşlar için yüzde 50 suda indirime gidiyoruz. Herkesin suya zam yaptığı bir dönemde ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza destek eli uzatıyoruz.” dedi.

Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (GASKİ) 8 yılda yaptığı altyapı yatırımları, Düzbağ İçme Suyu Projesi ve tesisleşme çalışmaları hakkında da bilgiler aktaran Şahin, suyun önemine dikkat çekti.

Yorumlar (0)

Yorum Yaz